Pire Nedir?


 Sorunun cevabı bilimsel olarak aşağıda yer alsa da, Öncelikle sektörel olarak kendi bakış açımıza göre cevap verelim ..

Biz hayvancılık yaparak geçimini temin eden ve bundan para kazanan müteşebbis leriz. Tamam hepimiz de hayvanları çok seviyoruz, zaten hayvana karşı sevgi ve merhamet beslemeyen kişiler bu işleri yapamaz ama sadece hayvanları sevmekle de bitmiyor herşey. Para kazanmamız da lazım !!

Hayvancılık adına kurulan her işletmenin bir ana faaliyet konusu vardır. Et, süt yada damızlık üretimi üzerine kurulmuştur ve bu pire denen asalak varlık, isletme de varlığını gösterdiği ilk günden itibaren hayvanlarınızın kanını ammeye başladığı gibi sizin de cebinizdeki paranızı emmeye, kazancınızı enaz %50 oranda kesmeye başlarlar lar.

Hayvanlar şiddetli kaşınma gereksinimi duyarlar ve sürekli canı yanar. Deri de büyük oranda deformasyon başlar, kıl ve yapağı kalitesi gözle görülür şekilde bozulur. En önemlisi mutsuzluk başlar ki hayvanlarınızın varlığını sürdürdüğü işletmede hayvan refahı son derece önemlidir ve verimi büyük oranda etkiler. Yani mutsuz olan bir hayvan mutlaka verimsel olarak gerilik gösterir ki buda kazancınızı büyük oranda etkileyecek en büyük faktörlerden biridir. Aynı zamanda hastalıkların da davetcisi dir çünkü
Sürekli kan emilimi bir süre sonra anemi ye çevirebilir ve ölüm ile sonuçlanır.

Süt veren bir hayvan sütünü mutlaka eksiltecek tir. Ete yatkınlık gösteren hayvanlar ise mutlaka et verimi konusunda verim kaybı yaşayacak, doğan oğlak ve kuzularınız ise gelişim geriliği göstererek yanık dediğimiz tabirle bacak ve sırt boyu mutlaka daha kısa olacak, eğer damızlık ise damızlık değeri de kaybolacaktir. Önce kemik gelişimi olmalı ki, et te ona oranla vücudu kaplamalı.

fiziksel olarak aktif hayvancılık yapan ve işin mutfağında olan birisi olarak bunlara benzer birçok etken sayabilirim. Herseyden önce kendimi o hayvanlar gibi pire ile tanışmış ve bunun mücadelesini kaşınmak tan öteye götürmeyen bir canlı olarak düşündüğümde bile inanın işin boyutunu çok çok iyi anlayabiliyorum.

Bu pirenin varlığı inanın ülke ekonomisine dahi etki eden, parasal olarak milli varlığımızı düşüren en önemlisi isletmemiz de karlılığı azalttığı için sektörel olarak işin sürekliliğini ve devamlılığını bitiren, insanların girişim azmini yok edip hayvancılığa yönlenecek yeni yatırımcılara da kötü örnekleri gördükleri için sektör den uzaklaştıracak kadar önemli bir faktör dür !!!

 Pire (siphonaptera); 1-8 mm boyutlarında, küçük, kanatsız, vücutları yandan basık kan emici asalak böceklerdir. Vücutlarının dış kısmı, yoğun bir şekilde kitinize yapı ile kaplıdır yani serttir. Zıplama şeklindeki karakteristik hareketleri için özelleşmiş, arka bacakları vardır ve 30 cm.’ den fazla zıplayabilirler.
İnsan ya da hayvan kanı emerek beslenen ve eklembacaklılar arasında yer alan pireler; çok hızlı zıplayan küçük asalaklardır. Hançer biçimli ağız yapıları, hayvan ya da insan derisini kolaylıkla delmesine olanak tanır. Sert derisi ve kavrayıcı tırnakları ile genellikle hayvan derisinde, asalak yaşayan bir böcek türü olsa da, insanları da ısırmakta ve insanlar üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturabilmektedir.Farklı alanlara yumurtalarını bırakan pireler, yumurtadan çıktıkları andan itibaren, yeniden insan vücuduna döneceklerdir.

Pirelerin Yaşam Alanları
Memeliler ve kuşlarda kan emerek beslenirler. Bu nedenle çoğu kez konakçısı olduğu canlının, kürklü ve kıllı derisinde ya da insanların saçlarında yaşarlar. 2000 den fazla türü gözlenmiştir. Büyük bir çoğunluğu kemirgenler üzerinde yaşar. Çeşitli derecede konak özgürlükleri vardır ve fazla uzak bölgelere seyahat edemezler (yürüyerek ya da zıplayarak birkaç metre giderler, bu nedenle insanın pire ile teması için direkt olarak pirelerin yaşam alanlarına gitmiş olması gerekir).

Pire Isırığına Tedavi Şekli
Pire ısırığı, fazla kaşımadığınız sürece kendiliğinden kısa sürece iyileşir. Fakat önemli olan bu kaşıntıya karşı sabretmektir. Çok huzursuzluk veren bir kaşıntı oluşur. Pire tedavisinde öncelikle yapılacak olan iş; her türlü enfeksiyon riskine karşı, pirenin ısırdığı bölgeyi bol sabunlu suyla yıkayarak temizlemektir.

Daha sonra temizlediğiniz bu bölgeye, eczacınıza ya da doktorunuza danışarak aldığınız kaşıntı önleyici krem uygulayabilirsiniz. Bunun yanında, pire ısırmalarında kaşıntıyı engellemek için,kaşınan bölgeyi temizledikten sonra,bir pamuk yardımı ile amonyakbastırabilirsiniz.Pire ısırması tedavisinde önemli olan, kaşıntının engellenmesidir. Bunun için amonyak kadar, eczacınızdan temin edeceğiniz aromatik yağlar da oldukça etkilidir.