Merinos | Neden Merinos?

Biz ülkemizde yetişen yerli ırklar ve diğer ithal olan ırkların birçoğu ile kendi isletmemiz de birçok defa arge çalışmaları yaptık. Defalarca denedik, defalarca yanıldık. Gidip bu ırkların anavatan ların da araştırmalar yaptık. Tecrübe edinecek ekip ler gönderdik. İklimsel farklar, rakım olarak değişiklik ler, merasal faktör ler gibi birçok konuda tecrübeler edindik ve gördük ki ülkemiz de her iklime, her mera ya, sıcak, soğuk ve ılıman hava şartlarına en uygun ırk ın merinos olduğu sonucuna ulaştık.

Ayrıca merinos un ülkemizdeki bilinirliği de çok önemli ve pazar payını büyük oranda etkilemek te. Yüksek et randımanı ve etinin kalitesi de insanlar tarafından bilinmekte.

Bir damızlık merinos gebe dişi ye diğer ithal olan ırkların yaklaşık yarısı kadar öz sermaye bağlanmakta ve para nın tekrar dönüşü ( amortisman ) ise diğer ırk lara göre daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Merinos koyuna verdiğiniz para ilk kuzu da tekrar cebinize girerken, diğer ırklar da ise sermaye iki katı olduğu için ikinci seneyi beklemek zorunda kalacak sınız.

kaliteli para kazanmak ve piyasa da talep görmek için kalite nitelik te, verimli ırk lar ile çalışmak gerekiyor. Öncelikle hayvanın fiziksel dilini çözmek gerekiyor. Hayvanın ve toprağın vefasız olanı yoktur. Ne verirseniz fazlası ile muamele eder ama unutmayalım ki işletmeniz de öncelikle hayvan refahı çok önemli çünkü, hayvan mutlu olacak ki, sizi de mutlu etsin. !!

Unutmayın günümüzde ki hayvancılık politikası artık eskisi gibi değil. Karlılık gösteren işletmeler enaz hayvandan en çok verimi alan ve kalite niteliğe sahip damizliklar ile çalışan işletmeler dir.

Kalite genler den gelir ve saf ırk a sahip bir hayvan, aynı oran da yem tüketerek melez bir diğer hayvan dan enaz %30 oranında fazla verim tablosu sergiler.

Bu sebeple işletmenin kuruluş amacı çok çok önemli. Eğer ana faaliyet konusu et ise, bu işletmenin damızlığı kesinlikle merinos olmalı.